t: 532 079 741
e: [email protected]

Kupuj i sprzedawaj luksusowe marki w najlepszych cenach

Veganuary

Posted by   Marysia Koczorowska
30 stycznia 2017

Pozostajemy w temacie żywienia. Styczeń dobiega końca, ale idee Veganuary, wegańskiego miesiąca, warto kontynuować przez cały rok. Choć zwolenników diety wegańskiej jest pewnie tyle samo co jej przeciwników, pamiętajmy, że istnieją różne stopnie, nie każdy może, chce i musi rezygnować ze wszystkich składników pochodzenia zwierzęcego.

Nie chodzi tylko o wartości etyczne, czy preferencje smakowe - produkty pochodzenia zwierzęcego negatywnie wpływają na środowisku naturalne. Jak? Choćby hodowla bydła, późniejsze oprawienie i dostarczenie mięsa do sklepu - na cały cały proces składają się niewyobrażalne ilości zużytej wody i paliwa, a także wysoka emisja CO2.


Krótki przewodnik po rodzajach diet wykluczających produkty pochodzenia zwierzęcego
Już 2,5 tysiąca lat temu grupa filozofów świadomie zrezygnowała z jedzenia mięsa - Pitagoras i jego wyznawcy

Istnieje wiele odmian diet, których zwolennicy rezygnują w pewnej części z produktów pochodzenia zwierzęcego, oto podstawowe z nich:

  • Laktoowowegetarianizm: -mięso +nabiał
  • Laktowegetarianizm: -jajka +mleko i jego przetwory
  • Owowegetarianizm: -mięso, mleko +jajka
  • Weganizm: -mięso, mleko, jajka +/- miód (kwestia sporna)
  • IIchtiowegetarianizm: -mięso*(ssaków) +mięso ryb i owoców morza
  • Pollowegetarianizm: -mięso*(niedrobiowe) +drób, nabiał
  • Frutarianizm: -mięso, mleko, jajka, owoce*(których zerwanie powoduje zniszczenie rośliny, np.pietruszka) +owoce**(które same odpadają, nie uśmiercając rośliny, np. jabłko)15590500_593092900896818_602175886571238


Veganuary

Przedtem był No Shave November, czy Movember - listopad bez golenia, wąsopad, z myślą o promowaniu męskiego zdrowia. Widzieliśmy też Stoptober poświęcony rzucaniu palenia i wiele innych miesięcznych wariacji, które łączy szczytny cel.

Koncepcja wegańskiego stycznia polega na inspirowaniu ludzi na całym świecie, żeby chociaż w styczniu przestali korzystać z produktów odzwierzęcych. Przez resztę roku organizacja kibicuje weganom, zachęca mięsożerców do spróbowania czegoś nowego, służy radą, a także prowadzi akcje informacyjne. Strona Veganuary.com dostarcza danych na temat zdrowia i odżywiania w diecie wegańskiej, można na niej znaleźć podstronę obalającą mity.

W jednym z filmików stowarzyszenia pada bardzo ważne zdanie: jeśli nie możesz znieść widoku drastycznych zdjęć przedstawiających okrucieństwo wobec zwierząt, nie walcz przeciwko obrazkom, ale przeciw okrucieństwu. Ten aspekt jest szczególnie dojmujący - warto spojrzeć na zwierzęta nie jak na kawał szynki czy skórzaną kanapę, a jak na równe ludziom istoty. Albo jak na ukochane pupile: na krowę jak na ulubionego pieska, na krokodyla jak na kotka.11800088_10153567663829630_2914636655089


Meat Free Monday - bezmięsny poniedziałek

Twórcami fundacji są Sir Paul McCartney we własnej osobie i jego dwie córki - Mary i Stella. Organizacja non-profit zachęca, aby dodać do swojego kalendarza przynajmniej jeden bezmięsny dzień tygodniowo - w trosce o własne zdrowie, o domowe budżet i o dobro środowiska naturalnego. Myśl przewodnia Meat Free Monday związana jest z przekonaniami przedwcześnie zmarłej pierwszej żony Paula, Lindy - fotografki, działaczki na rzecz praw zwierząt i ratowania środowiska, wegetarianki.

Na stronie MFM i facebooku codziennie znajdziemy ciekawe przepisy, autorstwa choćby Jamiego Olivera, który zaangażował się w akcję. Rodzina McCartney'ów wydała też książkę podzieloną na 4 pory roku, z przepisami na kazdy dzień. Będzie to idealny prezent dla osób zaczynających przygodę z odstawieniem mięsa.

Jeden dzień robi różnicę - każdy gest dla dobra środowiska ma znaczenie!

Z badań przedstawionych na stronie Meat Free Monday wynika, że ograniczenie spożywania mięsa do maksymalnie trzech razy w tygodniu w samej tylko Wielkiej Brytanii może uratować setki tysięcy ludzi przed chorobami serca, nowotworami i zawałami, a wydatki NHS (odpowiednik NFZ) zmniejszyć o ponad bilion (!) funtów rocznie. Dieta złożona w większym stopniu z warzyw i owoców przyniesie oszczędności również w skali codziennych zakupów.

Nie jedząc mięsa zmniejszasz swój ślad węglowy, czyli sumę emisji gazów cieplarnianych, a także innych zanieczyszczeń i odpadów, które pozostawiasz po sobie przez całe życie na Ziemi - pośrednio i bezpośrednio. Kwestie środowiskowe dotyczą też warunków hodowli i okrucieństwa wobec zwierząt. Jeszcze inna sprawa to żywienie zwierząt hodowlanych - na 1 kg wołowiny przypada nawet 12 kg zbóż! Rezygnacja z metod farmowych mogłaby przyczynić się do zmniejszenia głodu panującego na świecie, nawet w XXI wieku.


pig-billboard.png

Przeżyjesz bez moich żeberek. Ja nie.

Peta, największa na świecie organizacja chroniąca prawa zwierząt słynie z mocnych kampanii potępiających wykorzystywanie zwierząt do celów konsumpcyjnych. Niektóre z nich spotykają się z oburzeniem opinii publicznej i naukowców - jak choćby kampania łącząca autyzm u dzieci z krowim mlekiem. Na rzecz Peta angażują się gwiazdy nierzadko wywołując skandale - prowokując nagością i dwuznacznością, a wszystko dla dobra braci mniejszych.


Home01.jpg


Wegańska moda

Weganizm nie ogranicza się tylko do żywności, jak najbardziej przekłada się na inne wybory w życiu, choćby takie jak to, w co się ubieramy, jakie kupujemy ubrania i akcesoria. Produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli np, skóra, futra, wełna znajdują się w składzie wielu produktów - choćby jeansów, duża część producentów doszywa skórzane metki przy szlufkach.

Skóra inna niż wszystkie - Piñatex™

Innowacyjna metoda opracowana przez Ananas Anam pozwala na produkcję materiału do złudzenia przypominającego naturalną skórę zwierzęcą, nie jest to jednak imitacja, tandetny skaj. Jak sama nazwa wskazuje, Piñatex™ stworzono z ananasów, a konkretnie z jego liści. Naturalny, stworzony z odpadów materiał przynosi więc też zyski rolnikom pozwalając na rozwój lokalnej gospodarki, głównie na Filipinach.


Zrzut%20ekranu%202017-01-31%20o%2017.57.


Naturalna sztuka

Warzywa i owoce znalazły też wizualne zastosowanie - można podziwiać je w pracach Amber Locke, artystki tworzącej niezwykłe kolaże. Misterne kompozycje zachwycają barwami i mnogością form. Blog Amber, Raw Vegan Blonde przyciąga coraz więcej widzów zafascynowanych pomysłem, który narodził się z miłości do surowych roślin. Polecamy! instagram.com/rawveganblonde/- MK


*zdjęcie w nagłówku pochodzi z ambaliving.com

pozostałe pochodzą ze stron firm i organizacji:

veganuary.com

meatfreemondays.com

peta.org

ananas-anam.com